PL EN
PRACA ORYGINALNA
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem stomatologii i medycyny estetycznej
 
Więcej
Ukryj
1
Katedra Protetyki i Materiałoznawstwa Stomatologicznego, Zakład Materiałoznawstwa Stomatologicznego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu
 
2
Katedra Protetyki i Materiałoznawstwa Stomatologicznego, Zakład Protetyki Stomatologicznej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu
 
3
Studenckie Koło Naukowe, Katedra Protetyki i Materiałoznawstwa Stomatologicznego, Zakład Materiałoznawstwa Stomatologicznego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu
 
 
Data publikacji: 12-08-2019
 
 
Prosthodontics 2019;69(3):270-281
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Wprowadzenie:
Autogenne osocze bogatopłytkowe (PRP) znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, w szczególności ortopedii i medycynie estetycznej. Ponadto coraz prężniej wkracza w zakres zainteresowań stomatologów. PRP jest skutecznie stosowany jako środek pomocniczy w periodontologii, implantologii, a także chirurgii szczękowo-twarzowej. Ze względu na obecność licznych czynników wzrostu przyspiesza proces regeneracji i gojenia tkanek, a także poprawia mikrokrążenie. Jest preparatem autogennym, dlatego nie niesie ze sobą ryzyka alergii oraz działań niepożądanych.

Cel pracy:
Celem pracy było przedstawienie aktualnej wiedzy na temat możliwości wykorzystania osocza bogatopłytkowego w medycynie, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny estetycznej i stomatologii. Przybliżenie metod, sposobu pozyskiwania preparatu, stosowanego sprzętu oraz mechanizmu działania PRP.

Materiał i metody:
Przeprowadzono systematyczny, kompleksowy przegląd prac naukowych opublikowanych w latach 2008-2018 w bazie danych PubMed na temat pozyskiwania oraz zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie.

Wyniki:
Osocze bogatopłytkowe zawiera wiele biologicznie czynnych substancji wpływających na proliferację i regeneracji komórek. Dzięki swoim właściwościom przyspiesza odbudowę tkanek, zmniejsza obrzęk i dolegliwości bólowe w trakcie leczenia stomatologicznego, warunkuje uzyskanie szybszej integracji przeszczepu kostnego w leczeniu chirurgicznym, stymuluje gojenie blizn i przewlekłych ran, ponadto wygładza zmarszczki, odżywia i nawilża skórę.

Wnioski:
Zakres schorzeń, w których można podać PRP jest bardzo szeroki. Jako metoda terapii regeneracyjnej uznana jest obecnie za najskuteczniejszą metodę medycyny niechirurgicznej.

eISSN:2391-601X
ISSN:0033-1783
Journals System - logo
Scroll to top