PRACA POGLĄDOWA
Właściwości fizykochemiczne koron złożonych lanych licowanych porcelaną i koron złożonych na podbudowie z tlenku cyrkonu - na podstawie piśmiennictwa
Więcej
Ukryj
1
Katedra Protetyki Stomatologicznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polska
Data nadesłania: 14-03-2023
Data akceptacji: 10-06-2023
Data publikacji: 15-06-2023
Autor do korespondencji
Zuzanna Aleksandra Zając
Katedra Protetyki Stomatologicznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Binieckiego 6, 02-097, Warszawa, Polska
Prosthodontics 2023;73(2):140-149
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Korony protetyczne są jednym z najpowszechniej stosowanych stałych uzupełnień protetycznych. Spośród wielu dostępnych materiałów i konstrukcji, najczęściej wykonywane są korony złożone, lane licowane porcelaną i na podbudowie z tlenku cyrkonu. Posiadanie przez lekarza wiedzy odnośnie wskazań i przeciwwskazań do ich wykonania, właściwości fizykochemicznych wykorzystywanych materiałów oraz możliwości napraw, ułatwia właściwe zaplanowanie leczenia protetycznego.
Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu określonego rodzaju korony, u każdego pacjenta nieodzowne jest przeprowadzenie dokładnego badania podmiotowego i przedmiotowego, co pozwoli na skuteczną rehabilitację układu ruchowego narządu żucia.
Żadne z obecnie dostępnych uzupełnień protetycznych nie ma uniwersalnego zastosowania klinicznego. Zadaniem lekarza jest wybór takiego rozwiązania, które zapewni satysfakcjonującą estetykę, prawidłową funkcję oraz długotrwałe przeżycie uzupełnienia w jamie ustnej.