PRACA ORYGINALNA
Wykonywanie koron cyrkonowych przykręcanych do implantów metodą mikrowarstwowego napalania porcelany
Więcej
Ukryj
1
Katedra Protetyki Stomatologicznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polska
2
Laboratorium Protetyczne "Techdent", Labratorium Protetyczne "Techdent", Polska
Data nadesłania: 28-02-2023
Data akceptacji: 27-03-2023
Data publikacji: 27-03-2023
Prosthodontics 2023;73(1):3-10
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Jedną z opcji odbudowy protetycznej na implantach są przykręcane korony cyrkonowe na bazie tytanowej, które pozwalają na dokładne odwzorowanie profilu wyłaniania i stworzenie warunków do prawidłowego ukształtowania szerokości biologicznej wokół implantu. Konstrukcyjnie korony tego rodzaju składają się z dwóch połączonych ze sobą elementów. Pierwszym z nich jest tytanowa baza, drugim korona cyrkonowa. Baza tytanowa jest elementem bezpośrednio łączącym się i kontaktującym z implantem oraz jego platformą. Drugi element to odpowiednio zaprojektowana i wykonana w technologii CAD/CAM struktura cyrkonowa. W strukturze cyrkonowej można wyróżnić dwie części: przezśluzówkową oraz naddziąsłową. Każdej z tych części dotyczą odpowiednie reguły projektowania, wytwarzania i postępowania technicznego.
Celem artykułu jest przedstawienie etapów projektowania i wykonywania przykręcanej korony cyrkonowej metodą mikrowarstwową.
Korony tego typu dzięki odpowiedniej konstrukcji i obróbce materiałowej elementów przezśluzówkowych zapewniają właściwe podparcie dla tkanek miękkich. Wybór metody mikrowarstwowej do wytwarzania części naddziąsłowej przykręcanych koron cyrkonowych pozwala na funkcjonalne i estetyczne uzupełnienia protetyczne również w odcinku przednim.