PRACA POGLĄDOWA
Możliwości zastosowania ozonu w różnych dziedzinach stomatologii – przegląd piśmiennictwa
Więcej
Ukryj
1
Katedra Protetyki Stomatologicznej, Instytut Stomatologii, Wydział Lekarski, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
Kierownik: dr hab. n. med. Małgorzata Pihut, prof. UJ, Polska
Data nadesłania: 03-12-2019
Data akceptacji: 22-01-2020
Data publikacji: 02-03-2020
Autor do korespondencji
Małgorzata Julia Łazarz-Półkoszek
Katedra Protetyki Stomatologicznej, Instytut Stomatologii, Wydział Lekarski, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
Kierownik: dr hab. n. med. Małgorzata Pihut, prof. UJ, Montelupich 4, 30-315, Kraków, Polska
Prosthodontics 2020;70(1):90-106
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Wprowadzenie:
Ozonoterapia przyspiesza regenerację tkanek, poprawia właściwości reologiczne krwi, działa przeciwzapalnie i analgetycznie oraz moduluje odpowiedź immunologiczną, co razem z właściwościami antyseptycznymi znalazło terapeutyczne zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny.
Cel pracy:
Przedstawienie właściwości leczniczych i mechanizmów działania ozonu w różnych dziedzinach stomatologii, na podstawie przeglądu piśmiennictwa.
Materiał i metody:
Wykorzystano słowa kluczowe: „ozone” i „dentistry”, przy pomocy których przeszukano bazę PUBMED z artykułami w języku angielskim z lat 1950 do 2016 oraz artykuły polskojęzyczne opublikowane w latach 2004 -2010, posługując się hasłami: „ozonoterapia” i „stomatologia”.
Wyniki:
Z 274 artykułów podano ocenie 152. Po przeanalizowaniu streszczeń zadecydowano o włączeniu 73 prac, w tym 4 prace ogólnotematyczne, 35 z zakresu stomatologii zachowawczej, 17 z dziedziny periodontologii, 8 z zakresu chirurgii stomatologicznej, 7 z ortodoncji i pedodoncji oraz 6 związanych tematycznie z protetyką stomatologiczną. Ozonoterapia została przedstawiona jako pomocnicza metoda leczenia patologii twardych tkanek zębów mlecznych i stałych, alternatywna terapia w chorobach tkanek miękkich jamy ustnej oraz jako dopełniający zabieg podczas postępowania chirurgicznego. W protetyce stomatologicznej stosowana była do dezynfekcji filarów, wszczepów oraz ruchomych uzupełnień protetycznych.
Podsumowanie:
Znaleziono nieliczne artykuły dotyczące zastosowania ozonoterapii w leczeniu protetycznym. Wydaje się być zasadnym przeprowadzenie badań w kierunku oceny możliwości szerszego wykorzystania ozonu w tej dziedzinie stomatologii.