PL EN
PRACA ORYGINALNA
Wpływ zastosowania ochraniaczy wewnątrzustnych na mięśnie żucia – badanie z użyciem bezprzewodowej elektromiografii powierzchniowej
 
Więcej
Ukryj
1
Katedra Protetyki Stomatologicznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polska
 
 
Data nadesłania: 17-11-2020
 
 
Data ostatniej rewizji: 25-01-2021
 
 
Data akceptacji: 17-03-2021
 
 
Data publikacji: 24-03-2021
 
 
Autor do korespondencji
Katarzyna Mańka-Malara   

Katedra Protetyki Stomatologicznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, ul. Binieckiego 6, 02-091, Warszawa, Polska
 
 
Prosthodontics 2021;71(1):6-17
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Wprowadzenie:
Ochraniacze wewnątrznustne stanowią istotny element profilaktyki skutków urazów w obrębie głowy i jamy ustnej. Rodzaj stosowanego uzupełnienia pozostaje w gestii sportowca, a jego wybór i częstotliwość wymiany uzależniony jest od jego osobistych preferencji i wcześniejszych doświadczeń. Wielogodzinne stosowanie szyn ochronnych przez zawodników trenujących profesjonalnie, w warunkach zwiększonego obciążenia fizycznego i psychicznego całego organizmu, oznacza możliwość ich oddziaływania na cały układ stomatognatyczny.

Cel pracy:
Ocena wpływu zastosowania ochraniaczy wewnątrzustnych na mięśnie żucia.

Materiał i metody:
W badaniu klinicznym wzięło udział 30 sportowców, którzy przetestowali łącznie 120 ochraniaczy wewnątrzustnych. Każdy z badanych został zaopatrzony w 2 ochraniacze indywidualne – z materiału Impak (Vernon – Benshoff Comp., USA) i Corflex Orthodontic (Pressing Dental, Włochy) i 2 standardowe - Porida (Combat Gear, Pakistan, Indie) oraz Shock Doctor Gel Max Strapless (Shock Doctor, Inc., USA). Badanie elektromiografii powierzchniowej mięśni żucia w czasie treningu z ochraniaczem przeprowadzono za pomocą bezprzewodowego systemu. Wykonywano w losowej kolejności próbę bez uzupełnienia, próby w testowanych szynach ochronnych oraz próbę kontrolną. Wyniki badania elektromiograficznego zostały poddane analizie statystycznej z powtórzonymi pomiarami, gdzie zmienną było napięcie mięśniowe, zmienną niezależną ochraniacz a kowariantem płeć.

Wyniki:
Typ ochraniacza ani uwzględniona płeć badanych nie miały wpływu na mierzoną zmienną. Zastosowanie ochraniaczy nie powodowało zmiany napięcia mięśni żucia.

Wnioski:
1. Użytkownicy wewnątrzustnych szyn ochronnych powinni być informowani, iż ich zastosowanie nie powoduje zwiększenia napięcia mięśni żucia. 2. Ochraniacze wewnątrzustne mogą być stosowane zarówno podczas treningów, jak i zawodów sportowych.
eISSN:2391-601X
ISSN:0033-1783
Journals System - logo
Scroll to top