PL EN
PRACA ORYGINALNA
Badania twardości i chropowatości tlenku cyrkonu stosowanego w wykonawstwie łączników implantologicznych
 
Więcej
Ukryj
1
Prosthodontics, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polska
 
2
Wydział Biomateriałów i Urządzeń Medycznych, Politechnika Śląska
 
3
Katedra Materiałów inżynierskich i biomedycznych, Politechnika Śląska
 
 
Data nadesłania: 06-11-2019
 
 
Data akceptacji: 02-03-2020
 
 
Data publikacji: 02-03-2020
 
 
Autor do korespondencji
Bohdan Bączkowski   

Prosthodontics, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Binieckiego 6, Warsaw, Polska
 
 
Prosthodontics 2020;70(1):33-42
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Wprowadzenie:
Współczesne postępowanie kliniczne i laboratoryjne w zakresie wykonawstwa stałych uzupełnień protetycznych opartych na wszczepach stomatologicznych, jak również oczekiwania pacjenta, podążają w kierunku uzyskania coraz lepszych efektów estetycznych i biomechanicznych. Rozwój materiałoznawstwa stomatologicznego prowadzi do sukcesywnej eliminacji stopów metali z protetyki stomatologicznej. Zastosowanie tlenku cyrkonu w wykonawstwie indywidualnych łączników implantologicznych wprowadziło możliwość zastosowania elementów biokompatybilnych oraz wykluczenia częstego defektu estetycznego, jakim było przeświecanie szarości w okolicy dziąsła brzeżnego, związanej z kolorem łącznika, szczególnie przy cienkim biotypie dziąsła.

Cel pracy:
Celem pracy była laboratoryjna ocena mikrotwardości i chropowatości tlenku cyrkonu stosowanego w wykonawstwie implantologicznych indywidualnych łączników ceramicznych.

Materiał i metody:
Materiał do badań stanowiło 20 próbek z tlenku cyrkonu w kształcie walców o średnicy 10 mm i wysokości 10 mm. Pierwszą grupę stanowiły próbki materiału Wieland (Wieland, Niemcy) w liczbie 10 sztuk, drugą - próbki materiału Robocam (Robocam, Polska) - 10 sztuk.

Wyniki:
Właściwości fizykochemiczne w zakresie twardości i chropowatości badanych materiałów Wieland i Robocam mieszczą się w granicach dopuszczalnych norm i mogą być stosowane w wykonawstwie łączników implantologicznych.

Wnioski:
Ceramikę tlenkową Wieland cechują jednak stwierdzone w badaniach własnych mniej korzystne właściwości w porównaniu z ceramiką Robocam, co może mieć wpływ na uwarunkowania kliniczne.
eISSN:2391-601X
ISSN:0033-1783
Journals System - logo
Scroll to top